DIDŽIOJI GATVĖ: GATVĖS ISTORIJOS

Agnė Petrikaitė

Istorijos šulinys (Didžioji g. 16)

Emilija Maciutkevič

Gulbės vaistinė. Likimo pirštai

Laura Budkaitė

Cynakio namo širdis

Paulius Jonas Budka

Deganti idėja (Kino teatras MASKVA Didžioji g. 28)

Richardas Černiavskis

Nutikimas Juozapo Bolechovskio dirbtuvėje (Didžioji g. 8)

Rimantas Šiupienis

Vaistininko Mikalojaus gyvatė (Didžioji g. 8)

Sabina Mamedova

Arija (Didžioji g. 1)

Ugnė Gerasimovaitė

Didžiosios gatvės Liūtas

LINA RADEVIČ

Prie Rotušės stovėjo stulpas, vadinamas „pilotu“, prie kurio pririštą nusikaltėlį nuplakdavo. Stulpo viršų puošė skulptūra – moters galva, vadinama „boba“. Žinomas to meto posakis – bučiuoti Rotušės bobą – reiškė kentėti prie stulpo. Boba buvo tokia graži, kad vyrai naktį paslapčia ateidavo jos bučiuoti iš tiesų, o Boba reaguodavo į bučinius: jei bučinys patikdavo, ji nusišypsodavo, o jeigu ne – susiraukdavo.

EMILIJA JUCHNEVIČIŪTĖ

Didžiojoje gatvėje 1 gyveno profesorius J. Frankas. Jis dėstė Vilniaus universitete ir buvo puikus praktikuojantis gydytojas. Vilniuje sklido kalbos, kad jis gali diagnozuoti ligą net iš kvapo.

KETRIN VOROBEJ

1636 metais Didžiojoje gatvėje 35 gyveno Šperkovičių šeima. Auklė Anastasija Beniuta Klezina, tarnaujanti Šperkovičiams, jau keletą metų buvo kaltinama, neva ji nusukusi šuniukui galvą ir numetusi šeimininkei Sofijai po kojomis ir ją apsargdinusi. Bylinėtasi trejus metus. Bet galiausiai 1680 metų sausio 12 dieną teismo aktų knygoje įrašyta, kad pas basąsias Karmelites prisiglaudusi Anastasija Beniuta Klezina prisiekė šuniukui galvos nenusukusi ir nekerėjusi, tačiau kaimynė Marytė per tvorą matė, kaip tądien tarnaitė šluostėsi batą, suteptą krauju.

OLIVIJA ŠEMIS, UGNĖ GERASIMOVAITĖ, RICHARDAS ČERNIAVSKIS, RIMANTAS ŠIUPIENIS

Už įvairiausius nusikaltimus miestiečiai būdavo baudžiami įvairiomis bausmėmis. Bausmės dažniausiai būdavo fizinės, turtinės, laisvės atėmimo, mirties. Už vogimą, plėšimą išplakdavo, nupjaudavo ausį, rakindavo prie gėdos stulpo, sodindavo į „kaladę“. Ši ausis miestelėnui Antanui buvo nupjauta už privačių pokalbių klausymąsi.

DIDŽIOJI GATVĖ: GATVĖS ISTORIJOS

Interaktyvi paroda

 

Ši paroda – tarptautinio projekto „RevivEU“ dalis. Projekto metu dešimtyje Europos šalių (Nyderlanduose, Vengrijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje, Italijoje, Šveicarijoje, Ispanijoje, Kipre, Lietuvoje), bendradarbiaujant su vietos atminties institucijomis ir bendruomenėmis, rengiamos parodos, skirtos Europos kultūros įvairovei ir europiečius vienijančiam paveldui, istorijai, vertybėms pažymėti. Vasarą šiame projekte dalyvavo ir Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos mokiniai.

 

Mokytojai:

Ona Grigaitė – keramika

Linas Augutis – animacija

2019/2020

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (Vilniaus paveikslų galerija)

 

Dar apie parodą